Minulý týden jsem měl možnost otestovat Pivota G2 v„ideálním“ holandském větru. Dostal jsem od Petra v Pegasu batoh plný Pivotů, 8, 11, 14 a 18 m2. Nemohl jsem se dočkat, až to s Dufisem rozbalíme na moři, případně na landu. Rád bych tady napsal něco víc o Pivotovi a uzavřených komorách obecně. Přijde mi, že hodně lidí má z těchto draků strach, zbytečně.
Stačí se naučit několik jednoduchých věcí, jak se s drakem zacházet, ať už jde o start, přistání, nebo všemi obávaný restart z vody a získáte naprosto univerzálního draka na vodu, sníh a land.
Je potřeba říci, že Pivot vyniká parádním hangtimem. Samotná konstrukce a tvar vychází z těch nejvýkonnějších paraglidových křídel. Dlouhé pohodové skoky, při kterých Pivot tahá do výšek a pomalu nese dolu, dávají opravdu hodně času na oldschoolové triky. Od takových 5,6ti m/s skoky začínají být vážně vysoké. Už několikrát se mi stalo, že jsem letěl a letěl a musel zakřičet na někoho, kdo mezitím projížděl pode mnou, aby o mě věděl, a nelekl se, až mu přistanu před nosem. Na Pivotovi se nejvíc líbí jeho univerzálnost a všestrannost. Není problém se odháknout a zaskákat si nějaký unhook ve slabším větru. Pivot díky tomu, že je naplněný vzduchem i po výrazném vyjetí po větru pořád drží tvar, jen si couvne a než si dáte hák zpátky do trapézu, je tam kde má být. Pivot 18 je díky své konstrukci a použitému ultra lehkému skytexu a vyztužené náběžné hrany strunamy výborným společníkem ve dnech, kdy vítr není úplně takový, jaký ho malovalo windguru. Nebo když si vyrazíte na víkend na vodu a fouká kolem 3metrů stabil a v nárazech 4m/s. To potom velké prkno a Pivot zachraňují situaci. Z pojezdu se stává parádní záležitost, kdy jste na vodě téměř sami a užíváte si jen vodu a jízdu. Musím říct, že to bývají většinou nejlepší zážitky z mých kajtovaček.
Důležitou věcí, kterou na Pivotovi opravdu ocení každý kajter, je obrovský rozsah depoweru. Při úplném povolení baru si drak jen klidně pluje ve vzduchu a člověk si ani neuvědomuje jakou plochu křídla má nad sebou. To se ale zcela zásadně změní po přitažení baru. Výkon je obrovský. To je důležitá věc, která mi umožňuje vzít 18tku i do silnějšího větru.
Jak správně kite startovat a přistávat?
Stává se mi, že hodně lidí na spotu neví, jak vlastně s uzavřenou komorou zacházet. A to když draka přistávám a startuji. Princip je sice trochu odlišný od nafukovacích draků, ale rozhodně není složitější.
Jak tedy správně odstartovat uzavřenou komoru? Nejprve draka rozložíme – směrem po větru, zatížíme ucho (pískem, sněhem, zátěží) Rozmotáme liny a vývaz draka – při správném složení draka by neměl být zamotaný. Dále si draka předfouknu – to zajistí, že při startu drak snadno vyletí na 12tou hodinu a tam se za typického klapání uší dofoukne vzduchem. Vždy vezmu komoru a otevřu ji proti větru. Když je drak připraven na start, popojdu si tak aby drak byl na kraji větrného okna a za druhé ucho Pivota po kraji větrného okna (power zony) zvednu až na 12tou hodinu.
Jak přistát uzavřenou komoru? Důležité je, pokud možno přistávat kite s asistencí (podobně jako foukačku) Vlastně celý proces je stejný až do té chvíle, co na kraji větrného okna přiletíte s drakem k zemi. Potom ten, co draka přistává, chytne draka za ucho a jde směrem ke kajterovi – propnuté šňůry povolí a drak vyvlaje po větru. Pak zatížíme ucho a smotáme šňůry.
Restart uzavřené komory z vody
Toto je asi nejkritičtější a nejobávanější část celého používání uzavřené komory na vodě. Draka však není problém z vody restartovat. Jediné co to obnáší, je si uvědomit, že podobně jako start a přistání má i restart svůj postup, který je jiný než u nafukovacích kitů. Tedy první co musíte udělat při pádu draka na hladinu je zatáhnout za červenou spojku (viz foto) dále přehmátnou na dvě kuličky na brzdících šňůrách a počkat, až drak „vycouvá“ dostatečně nad hladinu. Potom jednu kuličku povolíte a drak se otočí. Na rozdíl od nafukovacího draka, kde se rovnou tahá jedna brzdící šňůra a drak se místo ve vzduchu otáčí na hladině.
Zpátky k mému výletu do Holandska. První den byl vítr slabí, chvílemi trochu zesílil. Na pláž jsme vzali jen velké prádlo. Já Pivota 18 a Dufis Edge 19. Pomalu se začaly napouštět laguny ( spíš několika metrová jezírka uvnitř pláže) a na moři byly i pěkné vlny. Hodně jsem se těšil, že si zaskáču. Rozbalil jsem Pivota, nastartoval a vydal se na moře. Vlny skvěle fungovali jako kicker a hodil jsem si pár slušných skoků. Pivot mě parádně ponosil. Je to skvělý kite, s obrovským výkonem opravdu hodně user friendly. To jsem nejvíc oceňoval, když jsem potřeboval přejet vlnu a neřešit co se děje s kitem, prostě jsem jen povolil hrazdu a soustředil se, aby mě vlna nespláchla. Jednou jsem po nepodařeným skoku Pivota vykoupal pěkně ve vlnách a to přesně v místě kde se vlny lámaly. Okamžitě jsem tahal za červenou spojku brzdících šňůr a Pivot se zvedl a ve vzduchu jsem ho potom otočil. Trochu si v těch vlnách nalokal vody, akorát zaklepal ušima, osprchoval kolemjdoucí a letěl dál. Mezitím se napustila „laguna“ tak jsem si s Dufisem nastoupali, že si dáme downwind prostředkem pláže. Hloubka místy 5cm takže o pády nebyla nouze. Hrozně se mi líbilo, jak Pivot držel na kraji okna a když jsem měl rychlost dostal se i za něj. První den jsme se vyjezdili úplně do mrtva a těšili se na středu, kdy mělo přijít kolem 10m/s. Super příležitost si zajezdit na nějakém menším Pivotovi.
Když jsme ráno přijeli na spot, překvapilo nás, že tam nejsme sami. (venkovní teplota 4st.) Vybalil jsem 11m Pivota, a šel jezdit. Jelikož foukal jihovýchod, vybrali jsme vnitrozemský spot s rozbitou hladinou – klasický motocross. Hned jak jsem se rozjel tak jsem zjistill, že Pivot 11tka je neuvěřitelně rychlý a točivý drak. Stačilo trochu zatočit a už tam byl kiteloop. Když jsem to poslal do skoku, nestačil jsem se divit, jakým způsobem mě to vytáhlo do vzduchu. Jel jsem si pro kameru, že něco natočím, bohužel při přistání jsem draka roztrhl o betonový sloupek na koš, a tím skončilo moje testování. Dufis mi pak jestě půjčil 10tku catalysta, kterou jsem trochu provětral.
Pro koho tedy Pivot 18tka je?
Rád bych ještě napsal, kdo by si s Pivotem mohl užít spoustu zábavy. Tím, že je Pivot snadno ovladatelný a stabilní z něj dělá univerzální allround kite, který ocení jednak zkušený borci, tak i pokročilý začátečníci, kteří absolvovali již nějaký ten kurz. Drak má obrovský výkon, parádní hangtime a neposlední řadě skvělý low end. Získal si mě svou univerzálností. Skvěle se na něm jezdí freestyle na vodě, freeride mezi smrčkama na horách, nebo na trávě na Smeťáku. Pivot je ve všech ohledech skvělý drak, který se vyrovná světové špičce. V neposlední řadě je šitý přímo u nás (v Praze) a tudíž servis a vše kolem draka je v porovnání s velkými výrobci nesrovnatelný. Dá se říci, že je šitý přímo na míru. Na konfiguraci draka se můžete domluvit přímo s Petrem Šlapalem, chlapíkem který celého draka vymyslel, vyvinul a zná ho do posledního detailu.
Lukáš
http://www.pegas2000.com/31-blog/170-holand-pivot-g2-18m2#sigFreeId465cbc6f77